



Matching Products

Smeg 90cm Portofino Freestanding Electric Oven/Stove CPF9IPOG
Informed by Smeg’s relentless pursuit of innovation and a design ethos that focuses on pushing the boundaries of style to the furthest limits, the Portofino range from Smeg is a truly remarkable achievement of both form and function.
A stylish tribute to the Ligurian harbourside, Smeg have managed to construct a distinctively vibrant aesthetic that encapsulates the quaint aura of Portofino and the beautiful hues of the Mediterranean. As a result, these robust and meticulously designed rangehoods are arguably some of the most eye-catching statement pieces on the market.
With 3 individual speed settings and a 4th function for maximum extraction, this rangehood is the perfect solution for combatting all levels of steam and smoke in the kitchen - regardless of whether you’re lightly simmering or intensely boiling. Recommended as a ducted rangehood, it can also be recirculated if this isn’t possible - a further testament to its superb convenience.
With 2 high-quality LED lights, maximum visibility is guaranteed. The dishwasher safe stainless steel filters also ensure that maintaining your rangehood is simple and stress-free - ideal for keen chefs who regularly entertain.
A modern rangehood for the modern household, Portofino by Smeg is the ideal solution for contemporary households with a passion for outstanding design.
A stylish tribute to the Ligurian harbourside, Smeg have managed to construct a distinctively vibrant aesthetic that encapsulates the quaint aura of Portofino and the beautiful hues of the Mediterranean. As a result, these robust and meticulously designed rangehoods are arguably some of the most eye-catching statement pieces on the market.
With 3 individual speed settings and a 4th function for maximum extraction, this rangehood is the perfect solution for combatting all levels of steam and smoke in the kitchen - regardless of whether you’re lightly simmering or intensely boiling. Recommended as a ducted rangehood, it can also be recirculated if this isn’t possible - a further testament to its superb convenience.
With 2 high-quality LED lights, maximum visibility is guaranteed. The dishwasher safe stainless steel filters also ensure that maintaining your rangehood is simple and stress-free - ideal for keen chefs who regularly entertain.
A modern rangehood for the modern household, Portofino by Smeg is the ideal solution for contemporary households with a passion for outstanding design.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | KPFA9OG |
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 1227 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Power (W) | 275 W |
| Finish Colour | Green |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
Noise Level
| Lowest Operating Noise | 48 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 72 dB |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Other Features
| Light type | LED |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 1 m |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 8017709251536 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9OG
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 90cm Victoria Cream Canopy Rangehood Cream KT90PA
Request Price
| Max Air Capacity | 788 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 110cm Victoria Aesthetic Black Canopy Rangehood KT110BLA
Request Price
| Max Air Capacity | 788 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 280 W |
Smeg 70cm Wall Mount Stainless Steel Canopy Rangehood KBTAU700XE
Request Price
| Max Air Capacity | 688 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9X
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 90cm Matt Black Canopy Rangehood KBTAU900MNE
Request Price
| Max Air Capacity | 730 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 120cm Portofino Stainless Steel Canopy Rangehood KPFA12X
Request Price
| Max Air Capacity | 777 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9BL
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9WH
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
2 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-2 of 2 reviews
Most Recent
Great suction but can get very loud
Great hood, does the job properly but can get really louse on the second and third modes.
NICE COLOUR but noisy and poor extraction
Noisy, poor extraction, great colour easy to clean but
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.