



Matching Products

Smeg 90cm Portofino Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Anthracite CPF9GPANA

Smeg 90cm Portofino Freestanding Electric Oven/Stove CPF9IPAN
Informed by Smeg’s relentless pursuit of innovation and a design ethos that focuses on pushing the boundaries of style to the furthest limits, the Portofino range from Smeg is a truly remarkable achievement of both form and function.
A stylish tribute to the Ligurian harbourside, Smeg have managed to construct a distinctively vibrant aesthetic that encapsulates the quaint aura of Portofino and the beautiful hues of the Mediterranean. As a result, these robust and meticulously designed rangehoods are arguably some of the most eye-catching statement pieces on the market.
With 3 individual speed settings and a 4th function for maximum extraction, this rangehood is the perfect solution for combatting all levels of steam and smoke in the kitchen - regardless of whether you’re lightly simmering or intensely boiling. Recommended as a ducted rangehood, it can also be recirculated if this isn’t possible - a further testament to its superb convenience.
With 2 high-quality LED lights, maximum visibility is guaranteed. The dishwasher safe stainless steel filters also ensure that maintaining your rangehood is simple and stress-free - ideal for keen chefs who regularly entertain.
A modern rangehood for the modern household, Portofino by Smeg is the ideal solution for contemporary households with a passion for outstanding design.
A stylish tribute to the Ligurian harbourside, Smeg have managed to construct a distinctively vibrant aesthetic that encapsulates the quaint aura of Portofino and the beautiful hues of the Mediterranean. As a result, these robust and meticulously designed rangehoods are arguably some of the most eye-catching statement pieces on the market.
With 3 individual speed settings and a 4th function for maximum extraction, this rangehood is the perfect solution for combatting all levels of steam and smoke in the kitchen - regardless of whether you’re lightly simmering or intensely boiling. Recommended as a ducted rangehood, it can also be recirculated if this isn’t possible - a further testament to its superb convenience.
With 2 high-quality LED lights, maximum visibility is guaranteed. The dishwasher safe stainless steel filters also ensure that maintaining your rangehood is simple and stress-free - ideal for keen chefs who regularly entertain.
A modern rangehood for the modern household, Portofino by Smeg is the ideal solution for contemporary households with a passion for outstanding design.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | KPFA9AN |
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 1227 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Power (W) | 275 W |
| Finish Colour | Anthracite |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
Noise Level
| Lowest Operating Noise | 48 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 72 dB |
Other Features
| Control type | Control knobs |
|---|---|
| Light type | LED |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 1 m |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 8017709251550 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9AN
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9WH
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 120cm Wallmount T-Shape Stainless Steel Canopy Rangehood KBT1200XE
Request Price
| Max Air Capacity | 690 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9OR
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 110cm Victoria Aesthetic Cream Canopy Rangehood KT110PA
Request Price
| Max Air Capacity | 788 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 280 W |
Smeg 90cm Canopy Stainless Steel Canopy SHW910X2
$1,799
| Max Air Capacity | 940 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 120cm Portofino Stainless Steel Canopy Rangehood KPFA12X
Request Price
| Max Air Capacity | 777 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 60cm Canopy Stainless Steel Rangehood SHW610X2
Request Price
| Max Air Capacity | 940 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9X
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
2 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-2 of 2 reviews
Most Recent
Great suction but can get very loud
Great hood, does the job properly but can get really louse on the second and third modes.
NICE COLOUR but noisy and poor extraction
Noisy, poor extraction, great colour easy to clean but
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.