Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | CIR93AXS3 |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 40 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 478 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 844 mm |
Safety Features
| Flame failure protection |
|---|
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| LPG Kit Included | |
| EAN | 8017709105761 |
Compare to similar items
Smeg 90cm Gas Cooktop CIR93AXS3
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 478 mm |
| Cut Out Width (mm) | 844 mm |
Smeg 90cm Classic 6 Burner Stainless Steel Cooktop PGA962
$2,499
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 847 mm |
Smeg 60cm Classic Stainless Steel Gas Cooktop PX364LAU
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Smeg Classic 90cm Gas on Tempered Glass Cooktop PV395LNAU
$2,999
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 848 mm |
Smeg 90cm Classic Aesthetic Stainless Steel Gas Cooktop PGA95-4
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 847 mm |
Smeg 60cm Classic Aesthetic Gas Cooktop PGA64
$1,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 488 mm |
| Cut Out Width (mm) | 592 mm |
Smeg 72cm Classic 5 Burner Matte Black Gas Cooktop PX375LMBAU
$2,499
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 660 mm |
| Power (W) | 1 W |
Smeg 90cm Dolce Stil Novo 4 Zone Induction Cooktop with Gas Wok Burner SAIG6954R
$6,204
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 839 mm |
| Power (W) | 7400 W |
5 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 5 reviews
Most Recent
Excellent for lower cooking temps
Impressed with the heat/gas control, very good for cooking at lower temperatures. Easy to clean and use. Would be great to see available accessories e.g. griddle plate when you look up model on website.
Igniter Failed
Have had this cooktop installed as part of our new build and the igniter has started to fail after 3 years. Now it won't turn on at all!! Not happy !!
Brilliant model
Using for 10 years. Brilliant.Can adjust to a very low flame
Strong and durable.
Still shines after 10 years.
Cons
I wish burners were not made of Aluminium.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
