Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | KBTAU700XE |
| Weight (kg) | 14 kg |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 580 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Power (W) | 230 W |
| Accessories included | 2 x Aluminium Mesh Filters
2 x Stainless Steel Flue Covers. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This model can be ducted externally using the optional extra ducting kits available Online to add to your order.
Recirculation Kits: If Recirculating these accessory Kits are available directly through the supplier's spare parts division.
|
| Finish Colour Description | Stainless Steel Finish. |
| Rangehood Model Number | KBTAU700XE |
| Installation Note | Wall Mounted Installation |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 688 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | Rangehood Style: Wall Mounted Installation. Controls: Electronic Touch Button Control panel. Timer Function: A special setting, to run after the end of cooking for a pre-set time and then switch off automatically. Filter Clean: Warning light to advise when filters need changing. Lighting: 2 x 1.3 Watt LED Lights. Filters: 2 x Mesh Filters Ducted or Recirculation: Ducted and Recirculation options. Duct Outlet Dimensions: 150mm Dishwasher Safe Filters: Yes, Aluminium Mesh filters. Ducting Kits: This model can be ducted externally using the optional extra ducting kits available Online to add to your order. Recirculation Kits: If Recirculating these accessory Kits are available directly through the supplier's spare parts division. |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Electronic Press Button |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Lowest Operating Noise | 48 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 72 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Italy |
|---|
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 8017709287870 |
Compare to similar items
Smeg 70cm Wall Mount Stainless Steel Canopy Rangehood KBTAU700XE
| Max Air Capacity | 688 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9OG
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 90cm Matt Black Canopy Rangehood KBTAU900MNE
| Max Air Capacity | 730 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9WH
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 120cm Portofino Black Canopy Rangehood KPFA12BL
| Max Air Capacity | 777 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 260 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9BL
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 120cm Wallmount T-Shape Stainless Steel Canopy Rangehood KBT1200XE
| Max Air Capacity | 690 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 110cm Victoria Aesthetic Black Canopy Rangehood KT110BLA
| Max Air Capacity | 788 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 280 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9YW
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
