This Zero Clearance Liner is specifically designed for use in custom outdoor kitchens. Specifically made for the Built-In 700 Series Inline Dual Range Top Burner, this Zero Clearance Liner allows combustible building materials to be installed near or against the liner without fear of combustion or heat damage to the building materials. Using a Zero Clearance Liner allows for greater flexibility when installing gas grills and appliances in an outdoor kitchen application.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BI-1823-ZCL |
|---|---|
| Weight (kg) | 16.8 kg |
| Depth (mm) | 648 mm |
| Height (mm) | 470 mm |
| Width (mm) | 711 mm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years Limited Warranty |
|---|
Other Features
| Features |
|---|
Other
| EAN | 629162139344 |
|---|
Compare to similar items
Napoleon Built-In 700 Series 44" with Infrared Rear and Bottom Burners Natural Gas BIG44RBIPSS-1-AU
$5,395
Napoleon Built-In 700 Series 38" with Infrared Rear and Bottom Burners Propane BIG38RBIPSS-1-AU
$4,495
Napoleon Built-In BBQ 700 Series Natural Gas Ring Side Burner BIB10RTNSS-AU
$895
| Material | Stainless Steel |
|---|
Napoleon Built-In 700 Series 32" with Infrared Rear and Bottom Burners Natural Gas BIG32RBINSS-1-AU
$3,995
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
