Grill with charcoal on the go with the Legend® 14-inch Portable Charcoal Grill. This black porcelain enamel kettle BBQ is the perfect size for picnics, creating the ideal environment for something slow smoked or seared to perfection. The charcoal basket is divided to make grilling your way easy, even on the go. Top and bottom vents ensure that temperature is easy to control. Easily carry this lightweight little barbecue wherever you are adventuring from the Cool Touch handle, the locking lid latches keep everything securely together. The easy to assemble four-legged design is stable no matter where you're grilling. The chrome-plated cooking grids are easy to clean, and when you're done barbecuing so are the spent coals.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NK14K-LEG-3 |
|---|---|
| Fuel Type | Charcoal |
| Weight (kg) | 4 kg |
| Depth (mm) | 360 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 360 mm |
| Finish Colour | Black |
| BBQ Type | Charcoal BBQ |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years Limited Warranty |
|---|
Other Features
| Features |
|---|
Other
| EAN | 629162147905 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
