Napoleon's compact and agile Charcoal Kettle Grill, the NK22K-LEG, is a 22-inch kettle that is ideal for any charcoal enthusiast. Grill and slow roast with ease, or smoke by including your favorite wood chips and chunks. When charcoal grilling, being able to control heat through airflow is essential. The adjustable air vents make it easy to manage airflow for precise temperature control, including top venting that is protected from the elements. The Vortex heat management system improves convection within the grill for better searing and smoking as well as improved fuel efficiency. Stainless steel grids heat quickly and need little maintenance, they are hinged to allow easy addition of extra charcoal, refilling water pans, and addition of wood for smoking. The integrated temperature gauge helps you maintain the perfect temperature while you grill at a comfortable height, thanks to improved leg joints that provide rock-solid stability and an elevated grilling surface for your barbecue needs.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NK22K-LEG-3 |
|---|---|
| Weight (kg) | 17 kg |
| Depth (mm) | 710 mm |
| Height (mm) | 1040 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Finish Colour | Black |
| BBQ Type | Charcoal BBQ |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years Limited Warranty |
|---|
Other Features
| Features | |
|---|---|
| Wheels |
Other
| EAN | 629162146991 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
