Taking your baked goods out of the oven is nerve-racking for even the most experienced bakers. Baking requires precise measurements and makes the difference between deliciously fluffy or disappointingly dry cakes. This Sifter + Scale Mixer Attachment ensures your creations come out perfect every time.
This nifty attachment sifts and measures your dry ingredients for consistent results and gives you one less thing to worry about while you are baking. This gives you more time to perfect your icing or other components for that final touch. The digital scales measures your ingredients by weight for greater precision so your mixtures are not too dry or wet.
This attachment from KitchenAid is the convenient baking assistant you will be glad to have in your kitchen. Your cakes, breads, and cupcakes will impress your family and friends and will have them begging for more.
This nifty attachment sifts and measures your dry ingredients for consistent results and gives you one less thing to worry about while you are baking. This gives you more time to perfect your icing or other components for that final touch. The digital scales measures your ingredients by weight for greater precision so your mixtures are not too dry or wet.
This attachment from KitchenAid is the convenient baking assistant you will be glad to have in your kitchen. Your cakes, breads, and cupcakes will impress your family and friends and will have them begging for more.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 5KSMSFTAA |
|---|---|
| Weight (kg) | 1 kg |
| Depth (mm) | 197 mm |
| Height (mm) | 275 mm |
| Width (mm) | 128 mm |
| Accessories included | Hopper, Digital scale and Removeable lid / Weighing tray |
| Finish Colour | White |
| Notes | Not suitable for Commercial use. Will void all warranty. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● Easy operation, simply attach the Sifter + Scale attachment to the power hub of any KitchenAid Stand Mixer ● Hands-free sifting gives more consistent mixing and fluffy baked goods ● Easy-to-use digital scale ● Holds up to 4 cups of dry ingredients at a time ● Convenient storage case included |
|---|
Other
| Primary Product Category | Other Small Appliances |
|---|---|
| EAN | 0735850164076 |
| Attachment Type | Mixers |
| Kmart Item |
Compare to similar items
140 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 140 reviews
Most Recent
Precision Baking Made Effortless
[This review was collected as part of a promotion.] I absolutely love my KitchenAid scale and sifter—it’s transformed both my bread and cake making. Being able to weigh ingredients straight into the bowl makes such a difference for accuracy and ease, and the results are far more consistent. The scale is precise and intuitive, while the sifter aerates flour beautifully for lighter cakes and smoother doughs. It streamlines the whole process, reduces mess, and delivers reliable, quality results every time. A fantastic addition for any keen baker.
Make baking easier !
[This review was collected as part of a promotion.] I have just used the sifter scale attachment for the first time and what a difference it made. Less flour all over the bench and sifting made easy !
Sifter scale
[This review was collected as part of a promotion.] The scale does not work very well. The rest is well made.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
