Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 5KHBBV83AER |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.7 kg |
| Depth (mm) | 640 mm |
| Height (mm) | 406 mm |
| Width (mm) | 640 mm |
| Power (W) | 180 W |
| Finish Colour | Red |
| Finish Colour Description | Empire Red |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Country of Origin
| Origin | USA |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 1.5 m |
|---|
Other
| Dishwasher safe parts | |
|---|---|
| EAN | 883049594446 |
| Food Processor Type | Choppers |
173 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 173 reviews
Most Recent
Cordless convenience.
[This review was collected as part of a promotion.] Have only had this for a few weeks and love the convenience of having a cordless blender. It is very powerful and works as well if not better than the corded blender I have. I bought it for our caravan and it will be great to have a cordless blender when we travel.
Perfect
[This review was collected as part of a promotion.] I replaced an old cordless mixer with this one and I love it. Very strong and sturdy. Love the fact that I don’t have to plug it in when I use it and that I can use it anywhere.
Love it
[This review was collected as part of a promotion.] Love the ease of cordless for this appliance. Makes dinner time a breeze!
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
