Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | Empire red |
|---|---|
| Weight (kg) | 3 kg |
| Depth (mm) | 200 mm |
| Height (mm) | 390 mm |
| Width (mm) | 245 mm |
| Power (W) | 250 W |
| Accessories included | 7 cup work bowl, lid, multi-purpose blade, reversible medium slicing/shredding disc, thick slicing disc and dough blade |
| Finish Colour | Red |
| Finish Colour Description | Empire red |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● One-click, twist-free bowl assembly for easy set up ● Sealed, leak-resistant work bowl ● Dishwasher safe vessels and accessories ● Compact design, in-bowl accessory storage and convenient cord wrap ● Chop, puree, knead, shred and slice everything from cucumbers to tomatoes, cheeses and more ● 3 speed options (High, Low and Pulse) ● Illuminated LED controls ● 2-in-1 feed tube for all shapes and sizes |
|---|
Functions
| Ice crush function |
|---|
Other
| Primary Product Category | Food Processor |
|---|---|
| EAN | 735850164021 |
| Food Processor Type | Food Processors |
| Kmart Item |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
346 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 346 reviews
Most Recent
Love it!
[This review was collected as part of a promotion.] Absolutely love! Arrived very quickly, exactly as advertised. Very happy customer.
Another well working Machine from the Kitchenaid r
[This review was collected as part of a promotion.] I bought this blender as an upgrade and I am not disappointed. I wish I was gone for the bigger version but I am happy with its performance
Secure fastening of processer lid
[This review was collected as part of a promotion.] I am pleased with my choice. The processor has the features I was wanting.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
