



Instant Pot Pro Multi-Cooker 5.7L 112-0127-01
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 112-0127-01 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Weight (kg) | 5.9 kg |
| Height (mm) | 368 mm |
| Width (mm) | 347 mm |
| Length (mm) | 347 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Dishwasher safe multi-cooker lid, accessories and stainless steel inner pot for quick and easy clean up |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | 10 appliances in one: electric pressure cooker, slow cooker, sous vide, sauté pan, rice/grain cooker, steriliser, cake baker, steamer, yoghurt maker and food warmer; 28 customisable programmes provides one-touch cooking for a selection of the most essential meals; Save the function, times and temperatures of your most loved recipes to one of five Favourites buttons for one-touch access; Upgraded inner pot is made from premium quality 304 grade (18/8) stainless steel with an extra thick 3.5mm aluminium layer for faster, more efficient heating and a flat bottom for optimal searing and sauteing; Premium stainless steel inner pot features Easy-Grip silicone handles to allow for easy lifting and carrying, and for locking the pot in place when sauteing; Ultra-versatile stainless steel inner pot is suitable on all cooktops and is oven save to 232°C; Upgraded gentle steam release switch makes releasing steam easier than ever, and it automatically seals when the lid is closed; Gentle steam release switch with steam release cover helps to reduce noise and prevent countertop splash; Intuitive timed venting reminder alert with 5 and 10 minute pre-sets lets you know when to vent after timed natural pressure release; 20% faster pre-heating times allows the Instant Pot Pro to come to pressure quicker than ever; Easy to read large LCD display features a cooking progress bar that shows you every step, from preheating, to cooking, to keep warm, so you’re never left guessing; 11+ built-in safety features including Overheat Protection, safe locking lid and more for added peace of mind; Dishwasher safe multi-cooker lid, accessories and stainless steel inner pot for quick and easy clean up; Includes an extra sealing ring and stainless steel steamer rack with handles; Cook up to 6 portions: perfect for growing families, meal prepping or batch cooking |
|---|---|
| Outdoor |
Functions
| Number of Functions | 10 |
|---|---|
| Keep warm | |
| Traditional bake | |
| Slow cooking |
Display
| Display |
|---|
Other
| EAN | 9314936118755 |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.