






Instant Pot Vortex VersaZone Air Fryer 9L 140-1151-01
This Instant Vortex Air Fryer is amazingly versatile, with VersaZone technology. Cook in a single 9L basket for large family meals, or switch to dual 4.5L baskets for two separate portions at the same time. SyncCook and SyncFinish automatically match settings for cooking or match the finish time between the two baskets. EvenCrisp air flow technology delivers crispy, tender results every time with 95% less oil compared to deep frying. 6 cooking programs give you one-touch access to easy recipes, but let you customize for yourself. And because the cooking basket, cooking tray and divider are non-stick and dishwasher safe, clean-up is a snap.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 140-1151-01 |
|---|---|
| Weight (kg) | 8.4 kg |
| Height (mm) | 377 mm |
| Width (mm) | 439 mm |
| Length (mm) | 439 mm |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | 8-in-1 cooking: air fry, bake, roast, broil, reheat or dehydrate, SyncCook, SyncFinish; VersaZone™ technology: cook in single 9L or dual 4.5L zones, with separate controls for each; SyncCook: automatically cook two portions with the same settings; SyncFinish: automatically finish cooking at the same time for two types of cooking; EvenCrisp™ technology: the crunch and tenderness of deep-frying with 95% less oil; Quick one-touch meals: 6 customizable cooking programs; Little to no preheating: from frozen to golden in minutes; Easy to use: step-by-step instructions show each stage of cooking; Large capacity: cook up to 8 portions for large families, parties and meal prep; Easy cleanup: dishwasher-safe non-stick cooking basket, cooking tray and basket divider; Built-in safety: =Overheat Protection™, auto-off and more |
|---|
Functions
| Number of Functions | 6 |
|---|---|
| Air Frying |
Display
| Display |
|---|
Other
| EAN | 9314936118953 |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.