






Haier 600 Series 12kg Front Loader Washing Machine Ultra Fresh Air UV Protect Dark Grey HWF12PXB2
Experience laundry like never before with the Haier 12kg 600 Series Front Loader Washing Machine, designed to deliver exceptional cleaning performance while prioritising hygiene and efficiency. This premium washing machine combines 18 advanced cycles, including specialised programmes for Wool, Shirts, and Refresh with Steam, ensuring your clothes receive the perfect care every time.
With a 5-star water rating and 5-star energy rating, this washing machine is not only gentle on your garments but also on the environment. Its Ultra Fresh Air feature keeps your clothes fresh for up to 12 hours and ensures the drum stays dry, preventing musty odours. Additionally, the UV Protect technology eliminates over 99.99% of bacteria, providing a deeper clean and added peace of mind for your family’s hygiene.
Sleek, modern, and built to last, the Haier 600 Series Front Loader Washing Machine is the perfect blend of innovation, efficiency, and style—making laundry day effortless and effective.
With a 5-star water rating and 5-star energy rating, this washing machine is not only gentle on your garments but also on the environment. Its Ultra Fresh Air feature keeps your clothes fresh for up to 12 hours and ensures the drum stays dry, preventing musty odours. Additionally, the UV Protect technology eliminates over 99.99% of bacteria, providing a deeper clean and added peace of mind for your family’s hygiene.
Sleek, modern, and built to last, the Haier 600 Series Front Loader Washing Machine is the perfect blend of innovation, efficiency, and style—making laundry day effortless and effective.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HWF12PXB2 |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Weight (kg) | 81 kg |
| Depth (mm) | 679 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Dark Grey |
| Stackable |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Direct Drive Motor | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 275 |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Favourite Wash | |
| AddWash |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating |
Programs
| Number of Programs | 18 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
Other
| EAN | 9415112626078 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Haier 600 Series 12kg Front Loader Washing Machine Ultra Fresh Air UV Protect Dark Grey HWF12PXB2
$2,099
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.