The Haier 500 Series 10kg Front Load Washing Machine combines generous capacity with energy efficiency and advanced care features for busy households. Its large drum accommodates a full basket of clothes or towels, while 5 Star energy and 4.5 Star water ratings help reduce running costs and environmental impact.
Smart Dosing automatically measures and dispenses the right amount of detergent, with pre-mixing technology to improve wash results and minimise waste. With 14 specialist cycles, including Woolmark certified, Ultra Quick, and UV Protect for added hygiene, you’ll always find the right option for your laundry needs.
Dual Spray keeps the door and seal fresh after each wash, while the durable Direct Motion Motor ensures quiet, reliable performance for years to come.
Smart Dosing automatically measures and dispenses the right amount of detergent, with pre-mixing technology to improve wash results and minimise waste. With 14 specialist cycles, including Woolmark certified, Ultra Quick, and UV Protect for added hygiene, you’ll always find the right option for your laundry needs.
Dual Spray keeps the door and seal fresh after each wash, while the durable Direct Motion Motor ensures quiet, reliable performance for years to come.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HWF10NW1 |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 555 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Direct Drive Motor | |
| LED Display | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 219 |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Favourite Wash | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C45077 |
Programs
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Drum Clean | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Shirts | |
| Bedding | |
| Towels |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Notes
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
Other
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 9415112623923 |
| Efficient Product |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Haier 500 Series 10kg Front Load Washing Machine HWF10NW1
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Haier 10kg Front Load Washer with UV Protect HWF10AN1
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Haier 10kg Front Load Washing Machine with UV Protect Dark Grey HWF10ANB1
$1,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Haier 7.5kg Front Load Washing Machine HWF75AW3
$999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Haier 8.5kg Front Loader Washing Machine HWF85ANB1
$1,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Haier 9kg Front Load Washer with UV Protect HWF90AN1
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Haier 9.5kg Front Load Washer with Steam HWF95AN1
$1,449
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
29 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 29 reviews
Most Recent
10 kg front load
Size is great, but very complicated to use. The instructions are hard to understand.
Great Machine - Highly Recommended
Very happy with our Haier 500 washing machine. It is easy to use. The UV protect is a very good feature and it’s the only brand that has this. Service and delivery from Appliances Online was 10/10 too. Highly recommended.
Washing machine
We are loving our 10kg washing machine. Really enjoying the auto setting where you can fill the liquid compartment to full and it will automatically fill the washing machine depending how much is in there. Very easy to use and cleans out washing perfectly.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
