Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HRF575XC |
|---|---|
| Weight (kg) | 102 kg |
| Depth (mm) | 707 mm |
| Height (mm) | 1775 mm |
| Width (mm) | 905 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Black |
| Plumbing required | No |
Other Features
| Fridge Type | Side by Side Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Range - Maximum | 5 °C |
| Temperature Range - Minimum | -18 °C |
| Number of shelves | 4 |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| Adjustable feet | Front Levelling |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Compressor (Parts Only.) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 574 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 385 L |
| Freezer Volume | 86 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Variable Compartment Volume | 103 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 394 |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Door
| Number of Doors | 3 |
|---|
Other
| A true family fridge | 574 L |
|---|---|
| Packaging dimensions | 1882 x 967 x 775mm |
| Energy consumption | 394 Kwh |
| Ice Cube Tray | |
| EAN | 9415112622483 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Haier 574L S+ Three Door Side by Side Fridge Black HRF575XC
$2,099
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Frost Free |
Haier 623L Quad Door Refrigerator with Ice and Water Satina Silver HRF680YPS
$3,249
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice and water |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 574L S+ Three Door Side by Side Fridge Satina Silver HRF575XS
$1,779
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Frost Free |
Haier 623L Quad Door Refrigerator with Ice and Water Black HRF680YPC
$3,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice and water |
| Default Door Hinge | French Door |
Haier 508L Quad Door Fridge Satina Silver HRF580YHS
$2,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 574L S+ Three Door Side by Side Fridge Non-Plumbed Water Dispenser Black HRF575XHC
$1,629
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Frost Free |
Haier 601L Quad Door Refrigerator with Ice and Water Dispenser Black HRF680YZC
$4,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice and water |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 508L Quad Door French Door Frost Free Fridge Black HRF580YHC
$2,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 507L Quad Door Fridge Black HRF580YPC
$2,229
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
21 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 21 reviews
Most Recent
I love this Fridge!
I'm very happy with this fridge and am glad I chose this one. It took a little while to get used to the new layout, but I much prefer the shelves and drawers of the freezer to the completely unorganisable 'troughs' of my old fridge's freezer. It's neat and organised. There are plenty of shelves and everything is very solid and well put together. It's also neat, modern and smart. The silver/stainless finish is easy to keep clean, also, which is a huge bonus. I nearly didn't buy stainless steel again, as my last one was always 'stained' looking. Very happy. Oh and the fridge is quiet enough - I'm really not aware of it running. Recommended. Delivery and Customer Service excellent also.
Haier 575l s +
I have had this fridge for several weeks now, very impressed so far,super quiet, could do with an extra shelf in the fridge side, ice maker is excellent.
Excellent fridge met all my requirements.
This is a very good fridge - big, quite and met all my requirements. Even though the first one delivered was faulty, Appliances Online arranged a swap without hassle. Very happy with the fridge, Appliances Online's customer service and the delivery team.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
