The Haier 300 Series 90L Bar Freezer is a smart and compact solution for smaller households or anyone needing extra frozen storage. Three enclosed drawers make it easy to organise everyday essentials, while the reversible door with a full-length recessed handle ensures flexibility in placement.
Designed to fit neatly under a standard benchtop (allowing a minimum clearance of 50mm between the top of the appliance and the benchtop), this freezer is perfect for kitchens where space is limited. Simple mechanical temperature control allows you to set your ideal cooling level with ease.
Practical and stylish, the Haier 300 Series 90L Bar Freezer is a convenient way to expand your cold storage.
Designed to fit neatly under a standard benchtop (allowing a minimum clearance of 50mm between the top of the appliance and the benchtop), this freezer is perfect for kitchens where space is limited. Simple mechanical temperature control allows you to set your ideal cooling level with ease.
Practical and stylish, the Haier 300 Series 90L Bar Freezer is a convenient way to expand your cold storage.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HVF90VW |
|---|---|
| Weight (kg) | 25 kg |
| Depth (mm) | 562 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 545 mm |
| Finish Colour | White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 90 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 0 L |
| Freezer Volume | 90 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 123 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| 4 Door Fridges | |
| Freezer Type | Bar freezers |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| Energy consumption | 123 Kwh |
|---|---|
| EAN | 9415112624166 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Haier 300 Series 90L Bar Freezer HVF90VW
$599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Haier 300 Series 129L Bar Fridge White HRF130UW2
$549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Haier 300 Series 42L Bar Fridge HRF40UW2
$399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
10 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 10 reviews
Most Recent
Build is too expected quality.
Products were in stock arrived ahead of expected schedule. Arrived un marked in excellent condition
Small no frills freezer
Freezer works well. Fast delivery great service
Just the right size for what we wanted
Great little freezer
This freezer is perfect for our needs giving extra storage .
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
