The Haier 300 Series 42L Bar Fridge is the perfect compact solution for keeping drinks and snacks close at hand, whether in the office, a dormitory or as an extra overflow fridge at home. Despite its space-saving design, it offers clever storage with shelves and dedicated compartments for fresh food and beverages.
Door shelving easily accommodates 1.25L soft drink bottles, with wire guards to keep items secure and upright. The H-DEO deodoriser helps reduce odours for a fresher fridge interior, while manual temperature control lets you adjust cooling to suit your needs.
With a sleek exterior and reversible door for layout flexibility, this stylish and practical bar fridge blends seamlessly into any space while delivering reliable everyday convenience.
Door shelving easily accommodates 1.25L soft drink bottles, with wire guards to keep items secure and upright. The H-DEO deodoriser helps reduce odours for a fresher fridge interior, while manual temperature control lets you adjust cooling to suit your needs.
With a sleek exterior and reversible door for layout flexibility, this stylish and practical bar fridge blends seamlessly into any space while delivering reliable everyday convenience.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HRF40UW2 |
|---|---|
| Depth (mm) | 478 mm |
| Height (mm) | 510 mm |
| Width (mm) | 445 mm |
| Finish Colour | White |
| Heated Door |
Other Features
| Fridge Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Manual |
| 4 Door Fridges |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 42 L |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 78 |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| Number of Doors | 1 |
Noise Level
| Noise when working | 37 dB |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Connectivity
| WiFi |
|---|
Other
| Fridge - Freezer Category | Beverage fridge |
|---|---|
| Energy consumption | 78 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Glass Door | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9415112624005 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Haier 300 Series 42L Bar Fridge HRF40UW2
$399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Haier 300 Series 129L Bar Fridge White HRF130UW2
$549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Haier 300 Series 90L Bar Freezer HVF90VW
$599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-2 of 2 reviews
Most Recent
Excellent fridge and great service
Love these fridges. I bought a couple for my kid’s bedrooms and they’re the perfect size. They’re nice and quiet too. Delivery was prompt and efficient. I love buying my appliances from AppliancesOnline - it’s hassle free and delivery is easy to arrange.
Haier mini fridge
Excellent mini fridge for our 4th bedroom. We wanted a mini fridge with a minimum sound and as per other reviews, this one is the less noisy! Quick delivery and good service from appliances online.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

