Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | AC200191 |
|---|---|
| Depth (mm) | 282 mm |
| Height (mm) | 357 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Light type | LED |
| Clean filter indicator |
Filters
| Filter material | Aluminium |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when in operation - low to high | 41-64 |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 4242006284787 |
Compare to similar items
Gaggenau 86cm 200 Series Under Cupboard Rangehood AC200191
$2,299
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
