The striking stainless steel backed glass façade adds a touch of timeless elegance to any kitchen. Driven by professional kitchen principles and inspired by chefs' needs, the Gaggenau 400 Series is a masterful addition to any home. Enhanced by a heated catalyser that filters grease and odours, and four layers of glass that maintain a cool door even during the intense 485ºC pyrolytic cleaning programme, this oven guarantees both performance and safety. The versatile rotisserie spit, compatible with most of the 17 heating methods, and the unique enamel interior that offers superior heat reflection and easy cleaning, ensure that every culinary endeavour is met with exceptional results. The Gaggenau 400 Series Pyrolytic Built-In Oven is not just an appliance; it's a statement of refined taste and culinary passion.

Effortless Precision
Experience culinary mastery with our multiple core temperature probe, measuring your dish's temperature within one degree of accuracy. The intuitive TFT display and solid stainless steel rotary knobs make every cooking session a breeze, ensuring perfect results every time.

Ultimate Convenience
The Gaggenau 400 Series boasts a handleless door opening up to 180º, automatic programs, and a heated catalyser to filter grease and odours, providing unmatched ease and performance in your kitchen.
Specifications & Manuals
| Model Number | BO470112 |
|---|---|
| Weight (kg) | 61.95 kg |
| Depth (mm) | 547 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless steel-backed full glass door |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Control type | Control knobs |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Number of Functions | 17 |
|---|
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.7 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 16 A |
| Oven Volume | 76 L |
|---|
| Oven Timer | |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242006277482 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Gaggenau 60cm 400 Series Pyrolytic Built-In Oven Right Hinge BO470112
| Oven Volume | 76 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm 200 Series Pyrolytic Built-In Oven Right Hinge - Anthracite BOP220102
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Oven Volume | 76 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm Minimalistic Series Pyrolytic Built-In Oven Right Hinge - Onyx GO240100
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Oven Volume | 77 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm 200 Series Pyrolytic Built-In Oven Left Hinge - Metallic BOP221112
| Oven Volume | 76 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 76cm 400 Series Pyrolytic Built-In Oven Right Hinge BO480112
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
Gaggenau 76cm 400 Series Pyrolytic Built-In Oven Left Hinge BO481112
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
Gaggenau 76cm Expressive Series Pyrolytic Built-In Oven - Right Hinge GO480120
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Oven Volume | 125 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm 200 Series Pyrolytic Built-In Oven Left Hinge - Anthracite BOP251102
| Oven Volume | 76 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm Minimalistic Series Pyrolytic Built-In Oven Left Hinge - Sterling GO241130
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Oven Volume | 77 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
