





Accessories & Add-Ons

Promotions
Gaggenau 90cm 400 Series Full Surface Induction Cooktop - Stainless Steel Frame CX492111
Designed with both aesthetics and functionality in mind, this cooktop features precision-crafted 3 mm stainless steel, available in a frameless version for flush mounting or with a sleek stainless steel frame. It supports a maximum power output of up to 5.5 kW, perfect for large cookware. The cooking sensor function ensures precise temperature control in pots, while Home Connect brings smart connectivity to your kitchen. The Gaggenau 400 Series Full Surface Induction Cooktop combines innovative technology with elegant design, offering an exceptional cooking experience.

Limitless Cooking Freedom
Unleash your culinary creativity with the Gaggenau 400 Series Full Surface Induction Cooktop. With an expansive 80-90 cm cooking surface, you can place any size or shape of pan anywhere. Move your pans freely, and the cooktop's timer and temperature settings will follow, allowing for a truly flexible and innovative cooking experience.

Intuitive and Powerful Control
Experience seamless cooking with the intuitive TFT touch display, providing easy control of all functions. The professional and dynamic cooking functions allow you to split the cooktop into predefined heat areas. With a maximum power output of up to 5.5 kW, you can effortlessly handle large cookware, ensuring precise and powerful performance every time.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CX492111 |
| Weight (kg) | 31.3 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 65 mm |
| Width (mm) | 908 mm |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Cooktop Required to be Hardwired.** |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 1 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 1 |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | TFT Touchscreen |
| Boost function |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator |
| Origin | Spain |
|---|
| EAN | 4242006294816 |
|---|
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
