This combi-steam oven combines sophisticated design with advanced functionality. The handleless door, which opens a full 180º at the touch of the TFT display or via Alexa for Home Connected appliances, ensures effortless accessibility. The large, glare-free stainless steel cavity remains pristine with the automatic self-cleaning programme. Additionally, the oven supports fixed inlet and outlet water connections and offers the flexibility of right or left hinge options with top and bottom controls. Elevate your culinary artistry with the Gaggenau 400 Series, where timeless design meets innovative performance.

Advanced Cooking Precision
The Gaggenau 400 Series combines hot air up to 230 ºC with five humidity options, allowing precise control for perfect results. The core temperature probe with cooking time estimation and sous vide capability offers unparalleled culinary precision, making it ideal for gourmet enthusiasts.

Intelligent Design and Connectivity
Experience seamless kitchen integration with the handleless door, which opens 180º via TFT touch display or Alexa. The large, stainless steel cavity, enhanced by glare-free lighting and an automatic self-cleaning programme, ensures effortless maintenance and convenience.
Specifications & Manuals
| Model Number | BS485112 |
|---|---|
| Weight (kg) | 52.28 kg |
| Depth (mm) | 540 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 752 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Oven door is left hinged |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Features |
|
|---|---|
| Descaling function | |
| Number of shelf positions | 3 |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Timer | |
| Oven Type | Combi Oven |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 13 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Full grill | |
| Defrost | |
| Humid hot air | |
| Regeneration |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Safety switch off | |
| Double glazed door | |
| Cool touch door |
| Origin | France |
|---|
| Oven Volume | 50 L |
|---|
| Connected load | 3.1 kW |
|---|---|
| Length of cord | 1.7 m |
| Oven Timer | |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242006277628 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Gaggenau 76cm 400 Series Compact Built-In Combi-Steam Oven Left Hinge BS485112
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 76cm Expressive Series Compact Built-In Combi-Microwave Over - Left Hinge GM481120
| Power (W) | 1000 W |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Oven Volume | 46 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm 200 Series Compact Built-In Combi-Steam Oven Left Hinge - Anthracite BSP251101
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm Minimalistic Series Compact Built-In Combi-Steam Oven With Water Tank Left Hinge - Sterling GS251130
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm Expressive Series Compact Built-In Combi-Steam Oven With Water Tank - Left Hinge GS451120
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Oven Volume | 50 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm Expressive Series Compact Built-In Combi-Steam Oven - Left Hinge GS471120
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Oven Volume | 50 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm 200 Series Compact Built-In Combi-Steam Oven Right Hinge - Metallic BSP250111
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Gaggenau 60cm Minimalistic Series Compact Built-In Combi-Steam Oven Left Hinge - Onyx GS271100
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
Gaggenau 60cm Minimalistic Series Compact Built-In Combi-Steam Oven With Water Tank Right Hinge - Sterling GS250130
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
