




Accessories & Add-Ons

Gaggenau Control Knob Set of 1 - Black CKV410000
Promotions
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Downdraft |
|---|---|
| Model Number | VL414115 |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 175 mm |
| Width (mm) | 155 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Gaggenau 400 Series control knobs are sold separately, which are required for use. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Clean filter indicator |
Noise Level
| Lowest Operating Noise | 51 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 81 dB |
Filters
| Filter material | Activated Charcoal |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
Electrical Connection
| Length of cord | 1.8 m |
|---|
Other
| EAN | 4242006304942 |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
