Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Slideout |
|---|---|
| Model Number | AF210162 |
| Weight (kg) | 35 kg |
| Depth (mm) | 290 mm |
| Height (mm) | 378 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | The depth of the hood closed is 290mm, The depth of the hood full extended is 488mm. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 953 m³/h |
|---|---|
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
| Clean filter indicator |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when in operation - low to high | 57-71 |
|---|---|
| Noise when working | 71 dB |
Other
| EAN | 4242006294595 |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
