




Fisher & Paykel Series 9 76cm Contemporary Compact Combi-Microwave Oven Brushed Silver Glass OM76NCUDX3
Achieve perfect results every time with 13 advanced cooking methods, including Microwave, Grill, and Combi-Microwave modes. The large 6.8” touchscreen makes it easy to select precise settings for fast, even cooking, enhanced by a wired temperature sensor for ultimate control.
Designed to complement our Contemporary style appliances, this combi-microwave seamlessly integrates into your kitchen for a cohesive, stylish look. With WiFi and SmartHQ™ app compatibility, you can remotely monitor cooking progress and control key functions - making meal prep smarter and more convenient than ever.
Designed to complement our Contemporary style appliances, this combi-microwave seamlessly integrates into your kitchen for a cohesive, stylish look. With WiFi and SmartHQ™ app compatibility, you can remotely monitor cooking progress and control key functions - making meal prep smarter and more convenient than ever.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | OM76NCUDX3 |
|---|---|
| Weight (kg) | 41 kg |
| Depth (mm) | 565 mm |
| Height (mm) | 458 mm |
| Width (mm) | 758 mm |
| Microwave Volume | 49 L |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Silver |
| Finish Colour Description | Brushed Silver Glass |
| Microwave Type | Built-In |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Control type | TFT Touchscreen |
| Door Type | Pull Door Handle |
| Internal oven light | |
| Number of shelves | 3 |
| Oven Type | Combi Oven |
Functions
| Number of Functions | 17 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Dehydrate | |
| Melt and soften | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Roast | |
| Reheat | |
| Convection grill | |
| Regeneration | |
| Microwave | |
| Air Frying | |
| Vent Bake | |
| Slow cooking |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Volume
| Oven Volume | 38 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Other
| EAN | 9415112849736 |
|---|---|
| Proofing |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 76cm Contemporary Compact Combi-Microwave Oven Brushed Silver Glass OM76NCUDX3
$5,099
| Microwave Volume | 49 L |
|---|---|
| Oven Volume | 38 L |
Fisher & Paykel 60cm Series 7 Contemporary Compact Combi-Microwave Oven OM60NDLX1
$4,599
| Oven Volume | 49 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 9 Contemporary Compact Combi-Microwave Oven OM60NDTDX1
$5,099
| Microwave Volume | 49 L |
|---|---|
| Power (W) | 4800 W |
| Oven Volume | 49 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 9 Minimal Compact Combi-Microwave Oven Black Glass OM60NMLB1
$4,599
| Oven Volume | 49 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 9 Minimal Handleless Compact Combi-Microwave Oven Black Glass OM60NMTNB1
$7,199
| Oven Volume | 49 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Minimal Compact Combi-Microwave Oven Black Glass OM76NMUB3
$5,099
| Microwave Volume | 49 L |
|---|---|
| Oven Volume | 38 L |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.