




Get reliable laundry results with the Fisher & Paykel Series 5 8kg Front Loader Smart Washing Machine. This practical washing machine offers 7 wash programs, a durable SmartDrive™ motor, and smart sensors that adjust each cycle for better cleaning.
Designed for convenience, it includes features like Active Mix for even detergent distribution, Steam Refresh to freshen clothes, Crease Free to reduce wrinkles, and a Sanitise option for deep cleaning. Control your wash easily using the LED Touch Control Panel or the SmartHQ app for added flexibility.
Designed for convenience, it includes features like Active Mix for even detergent distribution, Steam Refresh to freshen clothes, Crease Free to reduce wrinkles, and a Sanitise option for deep cleaning. Control your wash easily using the LED Touch Control Panel or the SmartHQ app for added flexibility.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WH8060P5 |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 75 kg |
| Depth (mm) | 593 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | White |
| Stackable |
Other Features
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| LED Display | |
| Time delay | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 185 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.4 m |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Favourite Wash | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 57 L |
|---|---|
| Water Star Rating |
Programs
| Number of Programs | 7 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
Connectivity
| WiFi |
|---|
Other
| EAN | 9415112923054 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 5 8kg Front Loader Smart Washing Machine WH8060P5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 9 10kg Front Load Washing Machine with Steam Care WH1060S1
$2,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Fisher & Paykel Series 9 10kg Front Load Washing Machine with Steam Care Graphite WH1060SG1
$2,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Fisher & Paykel Series 9 11kg Front Load Washing Machine with ActiveIntelligence and Steam Care WH1160F2
$2,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 12kg Series 11 Minimal Front Loader Washing Machine WH1260YZB5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 5 8kg Contemporary Front Loader Washer Auto Dose WH8060J5
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 9kg Series 7 Contemporary Front Loader Washer WH9060D5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 7 9kg Front Load Washing Machine with Steam Care WH9060P4
$1,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.