




Fisher & Paykel Fisher and Paykel 12kg Series 11 Minimal Front Loader Washing Machine WH1260YZB5
The Fisher & Paykel Series 11 Washer offers advanced fabric care for all your favourite clothes. Whether you’re washing delicate Cashmere scarves, breathable Hemp trousers, or soft Lyocell dresses, this washer treats every fibre with care.
Its clear 7" touchscreen lets you easily select the right cycle, while smart technology adjusts temperature, spin speed, drum movement, and detergent based on the fabric’s needs. This ensures a thorough clean that protects your clothes and helps them last longer.
Its clear 7" touchscreen lets you easily select the right cycle, while smart technology adjusts temperature, spin speed, drum movement, and detergent based on the fabric’s needs. This ensures a thorough clean that protects your clothes and helps them last longer.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WH1260YZB5 |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 82 kg |
| Depth (mm) | 661 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Grey Glass |
| Stackable |
Other Features
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Time delay | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 275 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.4 m |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating |
Programs
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
Connectivity
| WiFi |
|---|
Other
| EAN | 9415112923214 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 12kg Series 11 Minimal Front Loader Washing Machine WH1260YZB5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 9 10kg Front Load Washing Machine with Steam Care WH1060S1
$2,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Fisher & Paykel Series 9 10kg Front Load Washing Machine with Steam Care Graphite WH1060SG1
$2,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Fisher & Paykel Series 9 11kg Front Load Washing Machine with ActiveIntelligence and Steam Care WH1160F2
$2,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 5 8kg Contemporary Front Loader Washer Auto Dose WH8060J5
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Fisher & Paykel Series 5 8kg Front Loader Smart Washing Machine WH8060P5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 9kg Series 7 Contemporary Front Loader Washer WH9060D5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 7 9kg Front Load Washing Machine with Steam Care WH9060P4
$1,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.