The Fisher & Paykel 9kg Series 7 Contemporary Heat Pump Dryer combines advanced technology with gentle care for your fabrics. Designed for efficiency and sustainability, it uses a heat pump system to dry clothes while consuming less energy.
This model is Woolmark Black certified, ensuring safe and effective drying for machine-washable woollens and other delicate fibres like Down and Wool. With a wide temperature range, it provides ideal drying conditions for a variety of fabrics. Stay connected with SmartHQ™ to receive notifications, access drying guides, and unlock additional smart features for a seamless laundry experience.
This model is Woolmark Black certified, ensuring safe and effective drying for machine-washable woollens and other delicate fibres like Down and Wool. With a wide temperature range, it provides ideal drying conditions for a variety of fabrics. Stay connected with SmartHQ™ to receive notifications, access drying guides, and unlock additional smart features for a seamless laundry experience.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DH9060DG5 |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 61 kg |
| Depth (mm) | 682 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Graphite |
| Notes | Woolmark certified - Woolmark Black |
| Stackable | |
| Refrigerant Type | R290 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 127 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| LED Display |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Programs
| Number of Programs | 7 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
Connectivity
| WiFi |
|---|
Door
| Reversible door | Yes |
|---|
Other
| EAN | 9415112933268 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel 9kg Series 7 Contemporary Heat Pump Dryer DH9060DG5
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 11 10kg Contemporary Heat Pump Dryer White DH1060H5
$5,199
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 10kg Contemporary Heat Pump Dryer DH1060PG5
$2,199
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 10kg Contemporary Heat Pump Dryer DH1060P5
$2,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 7 10kg Contemporary Heat Pump Dryer Graphite DH1060RG5
$3,299
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel Series 7 10kg Contemporary Heat Pump Dryer Graphite DH1060DG5
$2,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 11 10kg Contemporary Heat Pump Dryer Graphite DH1060H6 DH1060HG5
$5,199
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel Series 7 10kg Contemporary Heat Pump Dryer DH1060D5
$2,799
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 8kg Contemporary Heat Pump Dryer DH8060P5
$1,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
