Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | RF442BRPUX6 |
|---|---|
| Depth (mm) | 695 mm |
| Height (mm) | 1720 mm |
| Width (mm) | 680 mm |
| Dispenser | Ice and water |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | Yes |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Volume
| Total Volume | 413 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 294 L |
| Freezer Volume | 119 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 433 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|
Other
| EAN | 9415112253540 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel 413L Series 5 Refrigerator Freezer RF442BRPUX6
$2,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice and water |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Fisher & Paykel 60cm Joiner Kit for Integrated Undercounter Wine and Beverage AJRS09LR
$179
Fisher & Paykel Series 7 690L Quad Door Refrigerator with Ice and Water Stainless Steel RF730QNUVX1
$6,099
| Dispenser | Ice and water |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Fisher & Paykel 60cm Square Fine Black Handle for Integrated Undercounter Wine & Beverage Fridge AHD5RD09B
$129
Fisher & Paykel Series 11 336L Integrated Freezer with Automatic Ice Maker Right Hinge RS6121FRJE1
$14,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Fisher & Paykel Series 7 60cm 269L Integrated Bottom Mount Refrigerator RB6018BRV
$3,299
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
