Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | RF402BLPX6 |
|---|---|
| Depth (mm) | 695 mm |
| Height (mm) | 1720 mm |
| Width (mm) | 635 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Volume
| Total Volume | 380 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 269 L |
| Freezer Volume | 111 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/day) | 408 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Door open alarm |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|
Other
| EAN | 9415112247891 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel 380L Series 5 Refrigerator Freezer RF402BLPX6
$2,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Fisher & Paykel Series 9 304L Integrated Dual Zone Freezer RS6019F2L1
$4,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Fisher & Paykel Series 11 336L Integrated Freezer with Automatic Ice Maker Right Hinge RS6121FRJE1
$14,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Fisher & Paykel Series 11 442L Integrated Column Freezer with Automatic Ice Maker Right Hinge RS7621FRJE1
$16,699
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
