

The Falcon Nexus Steam 110cm Freestanding Electric Oven/Stove offers passionate home cooks a versatile solution for a wide range of cooking needs. Thanks to induction cooktop technology, you can precisely control the cooking temperature to achieve perfect results.
There are four oven cavities including a dedicated steam oven, an electric glide-out grill, a multi-functional oven, and a bread proving drawer. You can fill your kitchen with the warm aroma of freshly baked bread or impress dinner guests with a multi-course meal. There are five induction zones, including a bridging zone, allowing you to cook with a variety of cookware sizes.
You can create a standout kitchen design thanks to the gorgeous ivory finish and stunning brushed chrome fittings.
There are four oven cavities including a dedicated steam oven, an electric glide-out grill, a multi-functional oven, and a bread proving drawer. You can fill your kitchen with the warm aroma of freshly baked bread or impress dinner guests with a multi-course meal. There are five induction zones, including a bridging zone, allowing you to cook with a variety of cookware sizes.
You can create a standout kitchen design thanks to the gorgeous ivory finish and stunning brushed chrome fittings.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | NEX110SOEIIV |
| Weight (kg) | 139.46 kg |
| Depth (mm) | 604 mm |
| Height (mm) | 905 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Finish Colour | White |
| Volume - Double Compartment Main (Gross) | 79 |
| Volume - Double Compartment Second (Gross) | 39 |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Ivory with Satin Chrome fittings |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Descaling function | |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Double Oven |
Functions
| Eco | |
|---|---|
| Number of Functions | 13 |
| Rapid Heat | |
| Steam | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Fan heating | |
| Fan grill | |
| Fan assisted |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 13.55 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 60 A |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Residual heat indicator |
Burners
| Number of cooking zones | 5 |
|---|
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 114 L |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 5028683119852 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon Nexus Steam 110cm Freestanding Electric Oven/Stove Ivory NEX110SOEIIV
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Electric Oven/Stove Stainless Steel and Chrome NEX90EISS
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Electric Oven/Stove Black and Chrome NEX110SOEIBL
$19,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus SE Induction Oven/Stove Charcoal Black and Chrome NEXSE110EICB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Electric Oven/Stove Slate and Chrome NEX90EISL
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove White CDL110EIWHC
$15,495
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Stone Blue Induction Classic Deluxe Freestanding Oven CDL110EISBB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm White Induction Classic Deluxe Freestanding Oven CDL110EIWHB
$15,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Electric Oven/Stove White and Chrome NEX90EIWH
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.