


The Falcon Nexus SE 110cm induction freestanding cooker is the ultimate kitchen solution, with full functionality and stunning sophistication.
In total, there are four cooking cavities – a separate electric deluxe glide-out grill, multi-function electric oven, fan forced electric oven, and a dedicated slow cook oven. On top of the unit you’ll find the spacious induction cooktop boasting five cooking zones. Induction technology will result in rapid heating and precise control, making it easy for you to actualise your culinary dreams. Overall, these elements give you the full freedom to entertain a crowd or feed a hungry family, with no limits on your needs whether you’re roasting, baking, boiling, grilling, or searing.
This model boasts a stylish black finish, complemented with chrome fittings. Finishes are also available in Slate, Stainless Steel, or Ivory, depending on the look and feel you’re going for.
In total, there are four cooking cavities – a separate electric deluxe glide-out grill, multi-function electric oven, fan forced electric oven, and a dedicated slow cook oven. On top of the unit you’ll find the spacious induction cooktop boasting five cooking zones. Induction technology will result in rapid heating and precise control, making it easy for you to actualise your culinary dreams. Overall, these elements give you the full freedom to entertain a crowd or feed a hungry family, with no limits on your needs whether you’re roasting, baking, boiling, grilling, or searing.
This model boasts a stylish black finish, complemented with chrome fittings. Finishes are also available in Slate, Stainless Steel, or Ivory, depending on the look and feel you’re going for.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | NEXSE110EICB |
| Weight (kg) | 145 kg |
| Depth (mm) | 646 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Depth is including handles. Depth without handles is 608mm. Height is also adjustable down to 905mm. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Charcoal black with Satin Chrome fittings |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 240 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Double Oven |
| Cooktop Configuration | 5 Burners and Induction Griddle |
Functions
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Base heat | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Burners
| Number of cooking zones | 5 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 158 L |
|---|
Safety Features
| Triple glazed door |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven capacity | 158 L |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Nexus |
| Oven Functions | 8 |
| EAN | 5028683125921 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falcon 110cm Nexus SE Induction Oven/Stove Charcoal Black and Chrome NEXSE110EICB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Electric Oven/Stove NEX110EISS
$15,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon Nexus Steam 110cm Freestanding Electric Oven/Stove Ivory NEX110SOEIIV
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Electric Oven/Stove Stainless Steel and Chrome NEX110SOEISS
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Slate CDL110EISLC
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Slate Induction Classic Deluxe Freestanding Oven CDL110EISLB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Electric Oven/Stove Slate and Chrome NEX90EISL
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Electric Oven/Stove Black and Chrome NEX90EIBL
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Electric Oven/Stove Slate and Chrome NEX110SOEISL
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.