



The Falcon Nexus SE 110cm freestanding dual fuel cooker is the ultimate kitchen solution, with full functionality and stunning sophistication.
In total, there are four cooking cavities – separate electric deluxe glide-out grill, multi-function electric oven, fan forced electric oven, and a dedicated slow cook oven On top of the unit you’ll find the spacious multi-fuel cooktop with five gas burners and two ceramic cooking zones with multi-zone. Overall, these elements give you the full freedom to entertain a crowd or feed a hungry family, with no limits on your needs whether you’re roasting, baking, boiling, grilling, or searing.
This model boasts a contemporary ivory finish, complemented with chrome fittings. Finishes are also available in Slate, Stainless Steel, or Black, depending on the look and feel you’re going for.
In total, there are four cooking cavities – separate electric deluxe glide-out grill, multi-function electric oven, fan forced electric oven, and a dedicated slow cook oven On top of the unit you’ll find the spacious multi-fuel cooktop with five gas burners and two ceramic cooking zones with multi-zone. Overall, these elements give you the full freedom to entertain a crowd or feed a hungry family, with no limits on your needs whether you’re roasting, baking, boiling, grilling, or searing.
This model boasts a contemporary ivory finish, complemented with chrome fittings. Finishes are also available in Slate, Stainless Steel, or Black, depending on the look and feel you’re going for.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | NEXSE110DFIV |
| Weight (kg) | 135 kg |
| Depth (mm) | 648 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1092 mm |
| Finish Colour | Cream |
| Notes | Depth is including handles, depth withot handles 608mm. Each oven has a volume of 79, with a combined volume of 158L. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Ivory with chrome finishings. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 7 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 7 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Cooktop Configuration | 5 Burners with Simmer Plate |
Functions
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Base heat | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 10 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 44 A |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 158 L |
|---|
Safety Features
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Multi Function | |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Oven Functions | Base heat, browning element, conventional oven, defrost, fan assisted, fanned grilling, fan oven. |
| EAN | 5028683122623 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Nexus Series Freestanding Dual Fuel Oven/Stove NEXSE110DFIV
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus SE Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stainless Steeal and Chrome NEXSE110DFSS
$15,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Royal Pearl Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFRPB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Cranberry Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFCYB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL90DFOGB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Chrome NEX90DFBL
$12,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Chrome CDL110DFBLC
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL110DFRGB
$13,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove ELS90DFCR
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.