Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | PROP110DFSS |
| Depth (mm) | 607 mm |
| Height (mm) | 905 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Requires 20% Deposit before ordering / Every effort is made to ensure all specifications and information within this website is correct and up to date. Due to continuous improvements on both technical and manufacturing level this information should be regarded as indicative only. |
| Volume - Double Compartment Main (Gross) | 76 |
| Volume - Double Compartment Second (Gross) | 69 |
| Oven Fuel Type | Electric |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|---|
| Ignition | Push Button |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Oven
Cooktop
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Minute timer |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Flame failure protection |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 153 L |
|---|
Functions
| Conventional | |
|---|---|
| Fan forced |
Electrical Connection
| Connected load | 7.1 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 30 A |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Professional+ |
| EAN | 5028683096573 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PROP110DFSS
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 153 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Slate and Chrome NEX90DFSL
$12,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL90DFRPC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Professional Plus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stainless Steel and Chrome PROP110DFFSS
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 153 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove White and Chrome NEX90DFWH
$12,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL110DFRGB
$13,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Charcoal Black and Nickel ELS90DFCB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Cranberry and Chrome CDL90DFCYC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL90DFRGB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
