Thoughtfully crafted with convenience in mind, the Classic Deluxe also features a dedicated bread proving drawer, which can double as a storage drawer when not in use, catering to baking enthusiasts and kitchen organisers alike. The catalytic liners in the ovens simplify cleaning, while the programmable clock and minute minder enhance precision in cooking.
Style is not overlooked—this model offers the widest colour palette in the Falcon range and is available with either brass or chrome fittings to suit diverse kitchen aesthetics. Practical, elegant, and robust, the Classic Deluxe 110cm offers a harmonious blend of performance and design, making it a centerpiece for any kitchen that values both function and flair.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | CDL110DFRBB |
| Weight (kg) | 121 kg |
| Depth (mm) | 608 mm |
| Height (mm) | 905 mm |
| Width (mm) | 1092 mm |
| Accessories included | 1 x Griddle Plate |
| Cooktop Material | Enamel |
| Finish Colour | Blue |
| Notes | **Please note the oven needs to be hardwired by a qualified Electrician.** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Royal blue finish with brass fitting |
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Number of cooking zones | 6 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 7 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Temperature Range - Maximum | 240 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 4 |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 5 Gas Burners and Griddle Plate |
| Meat probe | |
| Storage Compartment |
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Rapid Heat | |
| Base heat | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Steam clean | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 11.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 48 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Triple glazed door | |
| Flame failure protection |
| Display |
|---|
| Origin | United Kingdom |
|---|
| Oven Volume | 158 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
| Gas Type | Natural gas |
|---|---|
| A true family size oven | |
| Primary Product Category | Dual Fuel Freestanding Ovens |
| Oven capacity | 158 L |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Classic Deluxe |
| Fan oven | |
| Oven Functions | 8 |
| EAN | 5028683119302 |
| Proofing | |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Classic Deluxe Royal Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL110DFRBB
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Mineral Green Dual Fuel Freestanding Oven CDL110DFMGB
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove China Blue and Nickel ELS90DFCA
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Chrome NEX90DFBL
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Cream and Chrome CDL90DFCRC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Chrome NEX110SODFBL
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus SE Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Charcoal Black and Chrome NEXSE110DFCB
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Cream Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFCRB
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PROP110DFBL
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 153 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
