The Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove is a versatile and stylish addition to any kitchen. With its two ovens, you have plenty of cooking space to prepare multiple dishes at once. The LH oven offers multifunctionality, while the RH oven features a fan for even heat distribution. The telescopic runners and two shelves in the LH oven make it easy to access and organize your dishes. The separate glide-out grill with a dual-circuit trivet allows you to grill your food to perfection. The seamless hob boasts three spill areas and five burners, including a multi-ring burner for high-powered cooking. The semi-gloss cast-iron pan supports and wok cradle provide stability and support for your cookware. The door width handles/towel rails add a touch of elegance to the overall design. With a range of oven functions such as defrost, fan oven, fanned grilling, and more, you have the flexibility to cook your meals exactly how you want. The Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove combines functionality, convenience, and style to enhance your cooking experience.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | ELS90DFRD |
| Depth (mm) | 648 mm |
| Height (mm) | 935 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | Telescopic runners – 2 shelves (left hand oven only), Separate glide-out grill with 2-way trivet (dual-circuit) |
| Finish Colour | Red |
| Notes | Depth is including handles, depth without handles is 621mm. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Cherry Red with nickel fittings. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 3 |
| Control type | Control knobs |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Cooling fan | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
Functions
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Base heat | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 32 A |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 146 L |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Multi Function | |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 5028683123842 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove ELS90DFRD
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL90DFOGB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL110DFOGB
$13,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Cranberry Dual Fuel Freestanding Oven CDL110DFCYB
$13,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Black Dual Fuel Freestanding Oven CDL110DFBLB
$13,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PROP110DFSS
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 153 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Mineral Green and Chrome CDL90DFMGC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove ELS90DFCR
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Slate and Nickel NEX110DFSL
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
