The cooktop features five gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, both with 73L of capacity. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | CDL110DFCRC |
| Weight (kg) | 121 kg |
| Depth (mm) | 670 mm |
| Height (mm) | 905 mm |
| Width (mm) | 1092 mm |
| Accessories included | Oven shelves and Handyrack (left-hand oven) |
| Finish Colour | Cream |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Cream finish with chrome fitting |
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Oven Fuel & Size LH / RH: Electric 73 / Electric 73 |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Temperature Range - Maximum | 240 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Minute timer |
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Rapid Heat | |
| Base heat | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Steam clean | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 10.83 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 48 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Triple glazed door | |
| Flame failure protection |
| Origin | United Kingdom |
|---|
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Oven capacity | 158 L |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Classic Deluxe |
| Oven Functions | 8 |
| EAN | 5028683102915 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Cream and Chrome CDL110DFCRC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Chrome NEX90DFBL
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Nickel ELS90DFBL
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Stone Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFSBB
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL110DFRGC
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Slate Dual Fuel Freestanding Oven CDL110DFSLB
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Black Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFBLB
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Series Freestanding Dual Fuel Oven/Stove NEXSE110DFIV
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stone Blue and Nickel ELS90DFSB
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
