Falcon is one of the world’s leading cooker brands, and this stylish Professional+ 110cm Freestanding Dual Fuel unit does not disappoint, delivering superb cooking experiences and intuitive usability.
The cooktop features six gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, with 80L of capacity on the left side, and another 73L on the right. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
The cooktop features six gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, with 80L of capacity on the left side, and another 73L on the right. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | PROP110DFFGB |
| Weight (kg) | 124 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Oven ● Left oven - 80L Fan forced electric oven ● Right oven - 73L Fan forced electric oven ● Separate electric glide-out ● Rear vented ovens ● Push button ignition ● Programmable oven: Left hand oven ● Minute minder ● Oven lights ● Handy rack ● Cook and clean oven liners – rear and sides ● Child lock (oven controls) - Left oven only Cooktop ● 6 Burners including triple ring wok ● Wok cradle ● Sit-on non stick griddle plate ● Cast iron pan supports Cooking Zones ● 1 x 3.8 - 15.2 (Multi ring wok burner) ● 2 x 3.0 - 12.3 ● 2 x 1.55 - 6.2 ● 1 x 0.82 - 3.7 |
|---|---|
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Flame failure protection |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 153 L |
|---|
Functions
| Fan forced | |
|---|---|
| Browning Element | |
| Slow cooking |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Professional+ |
| EAN | 5028683118909 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PROP110DFFGB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 153 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Mineral Green and Chrome CDL90DFMGC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus SE Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Slate and Chrome NEXSE110DFSL
$15,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL90DFRGB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Cranberry Dual Fuel Freestanding Oven CDL110DFCYB
$13,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove China Blue and Nickel ELS90DFCA
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Royal Blue and Chrome CDL110DFRBC
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Chrome CDL110DFBLC
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Olive Green and Chrome CDL90DFOGC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
