




Zenith HydroTap Design Range Chilled, Filtered water system features a single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection and customisable settings including 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment, SteriTouch? antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene, 100% water efficient air cooled technology, and 0.2 micron water filtration.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H5C788Z01NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 406 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 280 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Brushed Chrome |
| Australian Designed and Owned |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|---|
| EAN | 9319731185520 |
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Chilled Filtered Tap Brushed Chrome H5C788Z01NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Arc Boiling Filtered Tap Chrome H52786Z00NZ
$3,650
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Chilled and Sparkling Filtered Tap H52787Z03NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Cube Boiling Filtered Tap Brushed Rose Gold H53786Z05NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Arc Boiling Filtered Tap Brushed Gold H52786Z07NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Cube Boiling and Chilled Filtered Tap Gunmetal H53784Z09NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith Hydrotap G5 Cube Boiling Filtered Tap Chrome H53786Z00NZ
$3,650
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Matte Black H5E784Z03NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Matte Black H5C783Z03NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.