




Zenith HydroTap Design Range Chilled, Filtered water system features a single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection and customisable settings including 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment, SteriTouch? antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene, 100% water efficient air cooled technology, and 0.2 micron water filtration.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H5L788Z07NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 406 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 280 mm |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Brushed Gold |
| Australian Designed and Owned |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Gooseneck |
|---|
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|---|
| EAN | 9319731184141 |
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled Filtered Tap Brushed Gold H5L788Z07NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Chilled Filtered Tap Chrome H55788Z00NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Gold H5C784Z07NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5M784Z00NZ
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Brass H5M783Z18NZ
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Nickel H5L783Z11NZ
Request Price
Zenith HydroTap G5 Celsius Boiling Chilled and Sparkling Filtered All-In-One Tap H57783Z00NZ
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Chilled and Sparkling Filtered Tap H52787Z01NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Gunmetal H5L783Z09NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.