





Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Gunmetal H5L785Z09NZ
Zenith HydroTap Design Range Boiling, Ambient, Filtered water system features a single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection and customisable settings including boiling water safety mode, 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, SteriTouch? antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene, and 0.2 micron water filtration.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H5L785Z09NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 313 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 280 mm |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Finish Colour Description | Gunmetal |
| Australian Designed and Owned |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Gooseneck |
|---|
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Water Selection
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Ambient Filtered |
Other
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|---|
| EAN | 4415556669902 |
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Gunmetal H5L785Z09NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Cube Boiling Filtered Tap Brushed Gold H53786Z07NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Boiling and Ambient Filtered Tap Brushed Rose Gold H52785Z05NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling Filtered Tap Brushed Rose Gold H5C786Z05NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Boiling and Ambient Filtered Tap Chrome H52785Z00NZ
$2,605.43
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Boiling Filtered Tap Brushed Rose Gold H55786Z05NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Arc Boiling Filtered Tap Brushed Rose Gold H52786Z05NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling Filtered Tap Chrome H5E786Z00NZ
$3,650
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Gold H5C785Z07NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.