



Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gold H5M783Z07NZ
Specifications & Manuals
| Model Number | H5M783Z07NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 275 mm |
| Height (mm) | 440 mm |
| Width (mm) | 181 mm |
| Accessories included | 2 x Disposable CO2 Cylinders |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Brushed Gold |
| Australian Designed and Owned | |
| Finish | Brushed |
| Manufacturer Warranty | 36 Months |
|---|---|
| Warranty Note | Appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty |
| Features | Intuitive touch-pad with antimicrobial protection operates the filtered drinking water, while the lever dispenses unfiltered hot and cold water. Single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection. Enhanced sparkling water delivery every time with an optimised aerator hidden inside the elegant spout of the tap. Single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection. Customisable settings including boiling water safety mode, 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment. 100% water efficient air cooled technology. Antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene. 0.2 micron water filtration and 2 disposable CO2 cylinders. |
|---|
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | 809612 |
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Chilled Filtered | |
| Sparkling Filtered | |
| Hot and Ambient Unfiltered |
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gold H5M783Z07NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Matte Black H5L784Z03NZ
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith HydroTap G5 Cube Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H53783Z03NZ
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Gunmetal H5M784Z09NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Arc Boiling Filtered Tap Brushed Gold H52786Z07NZ
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Chilled Filtered Tap Brushed Gold H55788Z07NZ
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Nickel H5L784Z11NZ
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith Hydrotap G5 Cube Boiling and Ambient Filtered Tap Brushed Chrome H53785Z01NZ
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Nickel H5E785Z11NZ
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.