




Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gold H5L787Z07NZ
Zenith HydroTap Design Range Chilled, Sparkling, Filtered water system features a single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection and customisable settings including 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment, SteriTouch? antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene, 100% water efficient air cooled technology and 0.2 micron water filtration.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H5L787Z07NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 406 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 280 mm |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Brushed Gold |
| Australian Designed and Owned |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features | • Next-generation G5 technology • Pure-tasting water with MicroPurity filtration • Optimised command centre for easy operation • Finishes to complement your kitchen |
|---|---|
| Gooseneck |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
| EAN | 9319731184042 |
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gold H5L787Z07NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zenith Hydrotap G5 Cube Boiling Filtered Tap Matte Black H53786Z03NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled Filtered Tap Brushed Chrome H5L788Z01NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Gunmetal H5C785Z09NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Cube Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H53783Z11NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius All-in-One Arc Chilled Filtered Tap plus Hot and Cold Tap H58788Z00NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Gunmetal H5L784Z09NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith HydroTap G5 Cube Chilled Filtered Tap Brushed Chrome H53788Z01NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling Filtered Tap Brushed Chrome H5E786Z01NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.