


Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gold H5L783Z07NZ
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H5L783Z07NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 339 mm |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Brushed Gold |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features | • Next-generation G5 technology: Zip HydroTap’s G5 technology raises the bar for the instant supply of filtered water. Combining intuitive controls, enhanced hygiene features, and a stylish selection of sophisticated designs, there’s no better way to keep you hydrated. • Pure-tasting water with MicroPurity filtration: Zip Tap’s MicroPurity technology ensures your drinking water tastes fresh and pure by reducing chlorine, sediment, limescale, bacteria, and unpleasant odours and taste. In addition, this first-class filtration also delivers a reduction of cysts and lead for your health and well-being. • Optimised command centre for easy operation: The HydroTap G5’s command centre is designed to be intuitive and easy to use with an optimised menu that allows you to customise your Zip Tap to suit your household needs and lifestyle. • Finishes to complement your kitchen: From modern matte black, classic chrome, to eye-catching rose gold, the Zip HydroTap range is available in a selection of premium finishes to complement your kitchen benchtops and sinks. |
|---|
Other
| EAN | 9319731183700 |
|---|
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gold H5L783Z07NZ
Request Price
Zenith HydroTap G5 Cube Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H53783Z09NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Ambient Filtered Tap Brushed Gold H55785Z07NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Rose Gold H5C787Z05NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Arc Boiling and Ambient Filtered Tap Brushed Rose Gold H52785Z05NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5X783Z00NZ
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Chilled and Sparkling Filtered Tap H55787Z11NZ
Request Price
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Nickel H5M784Z11NZ
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gold H5E783Z07NZ
Request Price
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.