


Zenith HydroTap G5 Celsius Boiling Chilled and Sparkling Filtered All-In-One Tap H57783Z11NZ
Unparalleled filtration technology reduces impurities to not only provide you with better tasting water but to give you peace of mind by filtering out potentially harmful contaminants. Maintain a sustainable household thanks to the smart energy-saving modes to ensure optimal efficiency and power usage. With its soft curves, the Arc range is designed to add a touch of elegance to any space, offering convenience without compromising on style. Suitable for a wide variety of interior aesthetics, from contemporary to traditional, the brushed nickel finish on this tap will elevate the look of your kitchen bench.
Enjoy convenience and exceptional filtration technology in a stylish, space-saving design with Zenith’s Hydrotap G5 Celsius range.
Specifications & Manuals
| Model Number | H57783Z11NZ |
|---|---|
| Weight (kg) | 39 kg |
| Depth (mm) | 314 mm |
| Height (mm) | 440 mm |
| Width (mm) | 164 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | 0.2 Micron water filtration. *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Tapware Style | Gooseneck Spout |
| Cut Out Size (mm) | 50 mm |
| Tap Swivel | 180 ° |
| Finish Colour Description | Brushed Nickel Body. |
| Minimum Pressure | 250 kPa |
| Maximum Pressure | 700 kPa |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Extra 2 years parts Waranty on Tank. |
| Features | Power Plus Technology: maintains stored boiling water to within 0.2°C of your set temperature. Unique safety features: Zip boiling water is delivered smoothly and the tap has a safety lock to facilitate safe boiling water delivery. Air-cooled system: Zip's unique air-cooled refrigeration system is 100% water efficient. Auto-diagnostics: An advanced auto-diagnostics system continuously monitors your HydroTaps performance. MicroPurity™filtration: Inbuilt 0.2 micron NSF-certified filter incorporating innovative silver ion antimicrobial technology means healthier, pure-tasting water. SteriTouch® antimicrobial protection: SteriTouch® is impregnated inside materials in contact with key water paths in HydroTap for added protection against surface bacteria. CO2 level indicator: New feature in the command centre shows when CO2 gas is running low. Smart Customisation: New optimised menu in the G5 HydroTap command centre allows you to select energy modes and usage settings for easier customisation. |
|---|
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating |
| Origin | Australia |
|---|
| EAN | 9319731154496 |
|---|
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Celsius Boiling Chilled and Sparkling Filtered All-In-One Tap H57783Z11NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Gunmetal H5E785Z09NZ
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Chrome H5M783Z01NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Chrome H5M784Z01NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Matte Black H5M783Z03NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Brass H5M783Z18NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Boiling, Chilled & Sparkling Elite Plus - Brushed Nickel H5E783Z11NZ
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gold H5M783Z07NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Boiling and Ambient Filtered Tap Brushed Rose Gold H52785Z05NZ
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.