


Quench your thirst with refreshingly chilled water, or add a fizzy twist with sparkling water. If you need a warming pick-me-up, you can prepare your favourite hot beverages in no time with continuous boiling water delivery. Enjoy all of these in an instant with Zenith’s HydroTap G5 range featuring Boiling, Chilled, and Sparkling filtered water options. Unparalleled filtration technology reduces impurities to not only provide you with better tasting water but to give you peace of mind by filtering out potentially harmful contaminants. Maintain a sustainable household by opting for refillable bottles and reducing your plastic consumption, while Zenith’s smart energy-saving modes ensure optimal efficiency and power usage. With its soft curves, the Arc range is designed to add a touch of elegance to any space, offering convenience without compromising on style. Suitable for a wide variety of interior aesthetics, from contemporary to traditional, the brushed nickel finish on this Zenith Tap will elevate the look of your kitchen bench. Enjoy convenience and exceptional filtration technology in a sleek and stylish design with Zenith’s HydroTap G5 range.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H52783Z11NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 339 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | 0.2 Micron water filtration. *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Brushed Nickel |
| Minimum Pressure | 250 kPa |
| Maximum Pressure | 700 kPa |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Extra 2 years parts Warranty on Tank. |
Other Features
| Gooseneck |
|---|
Other
| EAN | 9319731154533 |
|---|
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Arc Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H52783Z11NZ
Request Price
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gold H5C783Z07NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Rose Gold H5L787Z05NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Rose Gold H5E784Z05NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Chilled and Sparkling Filtered Tap H55787Z07NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Arc Boiling and Chilled Filtered Tap Matte Black H52784Z03NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Matte Black H5C785Z03NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Gold H5E784Z07NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Gold H5L784Z07NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.