





The Smeg Victoria Induction Freestanding Oven/Stove is a stylish and versatile appliance for the modern kitchen. The Panna Cream finish and distinctive design make it a standout piece in any home. Smeg’s Victoria Aesthetic range recalls the warm and welcoming atmosphere of a country house, with details - like the gorgeously crafted handles and controls - to make cooking a pleasurable experience.
The induction hob with five cooking areas allows for a wide range of culinary options. You also have plenty of options with the ovens and grill which are equipped with a range of versatile cooking options. The Vapour Clean function makes cleaning a breeze by using steam rather than harsh chemicals to help break down grime and residue.
Overall, the Smeg Victoria Induction Freestanding Oven/Stove is a high-performance appliance that will look grand in any kitchen.
The induction hob with five cooking areas allows for a wide range of culinary options. You also have plenty of options with the ovens and grill which are equipped with a range of versatile cooking options. The Vapour Clean function makes cleaning a breeze by using steam rather than harsh chemicals to help break down grime and residue.
Overall, the Smeg Victoria Induction Freestanding Oven/Stove is a high-performance appliance that will look grand in any kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | TR4110IP2 |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 895 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Accessories included | 2 x chrome wire shelf, 1 x 40mm baking tray, 1 x chrome wire insert, 1 x partial telescopic shelf. |
| Finish Colour | Cream |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Panna Cream |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Internal oven light | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
Functions
| Number of Functions | 10 |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 19.5 kW |
| Maximum current rating | 81.25 A |
Burners
| Number of cooking zones | 5 |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Volume
| Oven Volume | 70 L |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
Other
| Oven Timer | |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 8017709312442 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 110cm Victoria Freestanding Cooker with Induction Hob Panna Cream TR4110IP2
$11,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 70 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Induction Freestanding Oven Stainless Steel CG90CIXT
$5,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Portofino Freestanding Electric Oven/Stove CPF9IPOG
$11,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Portofino Freestanding Electric Oven/Stove CPF9IPX
$11,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Portofino Freestanding Electric Oven/Stove CPF9IPBL
$11,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Portofino Freestanding Electric Oven/Stove CPF9IPR
$11,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Portofino Freestanding Electric Oven/Stove CPF9IPAN
$11,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Stainless Steel Induction Freestanding Oven C6IPXT2
$4,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 79 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Victoria Freestanding Cooker with Induction Hob Cream TR90IMP
$9,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Material | Enamelled |
| Power (W) | 10600 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.