Inside, engineering meets ease of use. Telescopic shelves allow for effortless access, while the low-vibration compressor and UV-protected glass door ensure each bottle is stored in optimal conditions. An activated charcoal filter maintains clean, stable air quality, while LED lighting, activated by a simple touch thanks to the E-Motion system, creates a warm, ambient glow across the collection.
Temperature is precisely controlled through a sleek touch display, offering accuracy with simplicity. Every detail, from the soft-close hinges to the seamless opening system, is crafted to support not only the care of fine wine, but the daily rhythm of a sophisticated home.

UV Resistant Glass
Solar light and UV rays can alter a wine’s structure, ruining its balance and flattening its scent. Layered glass panels in Smeg’s built-in wine cellars protect wine from damaging light whilst providing maximum transparency.

Single-zone cellaring
Designed to deliver precise temperature control, you can use this wine cabinet for short-term storage or long-term cellaring. You can also adjust the temperature using the intuitive control panel to keep your wines at their ideal serving temperature.
Specifications & Manuals
| Model Number | CVI620NRE |
|---|
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| UV Protection | |
| Adjustable shelves | |
| Light type | LED |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Door open alarm | |
| Activated charcoal filter |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Noise when working | 37 dB |
|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 20 Bottles |
|---|
| Temperature Zones | Single Zone |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
