The Smeg Compact 45cm Combi Microwave Oven in matte black is a fusion of style and innovation. The sleek matte finish and brushed stainless steel construction exude elegance, complemented by the Eclipse Serigraphy glass featuring silver detailing.
With classic handles and intuitive controls, the EvoScreen LCD display offers seamless operation. Enjoy 11 cooking functions - including Static, Fan Assisted and Circulaire - alongside microwave and grill options.
Additional features like Vapour Clean ensure effortless maintenance. Experience convenience with delay start, automatic end cooking and safety features like child lock.
With classic handles and intuitive controls, the EvoScreen LCD display offers seamless operation. Enjoy 11 cooking functions - including Static, Fan Assisted and Circulaire - alongside microwave and grill options.
Additional features like Vapour Clean ensure effortless maintenance. Experience convenience with delay start, automatic end cooking and safety features like child lock.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SOA4302M1N |
|---|---|
| Depth (mm) | 571 mm |
| Height (mm) | 458 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Power (W) | 3300 W |
| Accessories included | 1 x rack with back stop, 1 x glass tray and 1 x insert grid. |
| Finish Colour | Matte Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer | |
| Oven Type | Single Oven |
| Vapour clean | |
| Sabbath mode |
Functions
| Number of Functions | 11 |
|---|---|
| Inverter Microwave |
Electrical Connection
| Type of connection | 15A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 3.3 kW |
| Maximum current rating | 15 A |
| Length of cord | 1.5 m |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Volume
| Oven Volume | 40 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
Other
| Oven capacity | 40 L |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 8017709314026 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-1 of 1 reviews
Most Recent
Smeg compact 45cm
Body of oven is slightly bigger than older models, so had to pay extra for shelf correction prior to installation.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
