Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SFP9302TX |
|---|---|
| Material | Stainless steel and eclipse high visibility black glass |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 593 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Installation Note | Built-in |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Two years parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Light type | Halogen |
| Timer | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Timer Functions | Delay start and automatic end cooking 1 x Minute minder |
| Sabbath mode |
Functions
| Number of Functions | 14 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Bottom heating | |
| Bottom heater with fan | |
| Eco Mode | |
| Fan forced | |
| Eco function | |
| Pizza | |
| Pyrolytic | |
| Fan grill | |
| Fan assisted | |
| Defrost by time | |
| Turbo grill | |
| Fast preheat |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 4 kW |
| Maximum current rating | 18 A |
| Length of cord | 1.5 m |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Automatic power off | |
| Thermal overload protection | |
| Cool touch door |
Display
| Display |
|---|
Volume
| Oven Volume | 126 L |
|---|
Other
| EAN | 8017709325466 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 90cm Classic Pyrolytic Oven - Stainless Steel SFP9302TX
$4,999
| Material | Stainless steel and eclipse high visibility black glass |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Classic Pyrolytic Oven - Matte Black SFP9302TN
$5,299
| Oven Volume | 126 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 70cm Classic Pyrolytic Oven Stainless Steel SFPA7302TX
$5,999
| Oven Volume | 77 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Dolce Stil Novo Pyrolytic Touch Control Oven - Black SFPR9606WTPNR
$11,999
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg Dolce Stil Novo 60cm Pyrolytic Oven Black and Copper Trim SOP6604TPNR
$5,099
| Oven Volume | 68 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 76cm Stainless Steel Classic Pyrolytic Oven SOPA3302TPX
$6,999
| Power (W) | 4000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 111 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Pyrolytic Combi Steam Oven Matte Black SOPA6302S2PN
$3,499
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 78 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Matte Black Classic Pyrolytic Oven SOPA6302TN
$2,799
| Oven Volume | 68 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Stainless Steel Classic Pyrolytic Oven SOPA6302TX
$2,499
| Oven Volume | 68 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
