Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Electric Grill |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CS6CMXA2 |
| Fuel Type | Electric |
| Depth (mm) | 670 mm |
| Height (mm) | 860 mm |
| Width (mm) | 670 mm |
| Accessories included | 2 x Chrome shelves
1 x Chrome grill insert
1 x 40mm enamelled baking tray
1 x GTP partial telescopic guides |
| Cooktop Material | Glass |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Eclipse high visibility black glass |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Two years parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Functions
| Eco | |
|---|---|
| Number of Functions | 8 |
| Full grill | |
| Fan forced | |
| Half grill | |
| Fan assisted bottom | |
| Fan grill | |
| Turbo grill |
Other Features
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
|---|---|
| Light type | Halogen |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Vapour clean |
Display
| Display |
|---|
Volume
| Oven Volume | 79 L |
|---|
Safety Features
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
Other
| Oven Timer | |
|---|---|
| EAN | 8017709330897 |
Compare to similar items
Smeg 60cm Classic Freestanding Cooker - Stainless Steel CS6CMXA2
$3,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 79 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Classic Pyrolytic Freestanding Oven/Stove Matte Black CSP9GMMBA2
$5,999
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 126 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 60cm Dolce Stil Novo Combi Steam Oven SOA6606WS4PNR
$8,999
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 68 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Smeg 90cm Victoria Dual Fuel Pyrolytic Freestanding Stove TRA90GPBL
$7,999
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 129 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
